Все що потрібно знати про заготівлю силоса

30.09.2019

Який консистенції повинен бути силос?

Заготівля силосу - це кропіткий і тривалий процес. На кожному етапі фермер повинен стежити за якістю сухої трави і правильно виконувати роботу по заготівлі. Корм слід ретельно підбирати і перевіряти на відповідність параметрам якості.

Іноді виявити псування корму можна моментально. Сіно неприємно пахне, набуває темного забарвлення і часто має цвіль і грибок. Для того, щоб зрозуміти, чи відповідає корм стандартам, в лабораторії проводять аналіз деяких параметрів.

Молочна, оцтова та масляна кислоти, а також аміак і етиловий спирт повинні підходити під допустимі норми. В такому випадку, суха трава буде довше зберігати корисні властивості.

Якщо трава містить відсоток цукру та силосна яма щільно герметизирована - починається процес бродіння. Корисні мікроелементи, які з'являються під час ферментації, позитивно позначаються на силосі. Надалі рогата худоба отримає більше ферментів, необхідних для організму.

 

 

Технологія укриття силосу

Щоб забезпечити відповідні умови для зберігання сіна, необхідно дотримуватися правильної технології заготівлі. Захисна сітка, укривна плівка, мішки для затиску і багато інших матеріалів, потрібні для створення ями та заготівлі силосу.

 

Етапи укриття силосної ями

1. Закладання ями сухою травою.

Після того, як силос зібрали, роздрібнили і збили за допомогою спеціального трактора, суха трава формується в валики і транспортується в силосне укриття. Закладати зерно в яму потрібно не пізніше 3 днів з моменту збору сіна.

Коли яма укрита на 70% для додаткового захисту стінок траншеї розгортають бічну плівку. Відступ від стінок траншеї повинен бути в межах 1-1,5 метрів від краю і не закладатися кормом, так як часті розриви відбуваються саме в цих місцях.

Продовжувати укладку треба обережно, щоб не пошкодити структуру бічної плівки. Коли процес утрамбовки закінчено, оператор фіксує плівку по краях і кладе на неї мішки з гравієм (саме гравій вбирає в себе вологу і захищає силос).

2. Накриття траншеї плівкою.

Для накриття ями використовують кілька видів плівок. Кожна з них, відрізняється рядом характеристик і корисними властивостями.

Для початку траншею накривають ультратонкою еластичною плівкою, яка допомагає герметизувати площу і захищає її від проникнення кисню. Товщина плівки складає 0,040 мм, що допомагає щільно прилягати до силоса і не допускати попадання кисню всередину навісу.

Наступним етапом буде накриття ями чорно-білою основною плівкою. Її рекомендують укладати чорною стороною вниз, так як білий колір більш стійкий до впливу ультрафіолету.

 

3. Кінцеве накриття траншеї.

Останнім етапом буде накриття ями спеціальною сіткою і мішками для затиску. Вони забезпечують додатковий захист і покращують герметичність накриття. Такий спосіб захищає плівку від гризунів, птахів і розривів, а також механічних пошкоджень.

 

Плівка для силосу

Для того, щоб процеси ферментації пройшли успішно, необхідно правильно підібрати плівку для укриття силосної ями. Основною функцією буде перекриття потоків повітря всередині траншеї, захист від ультрафіолетових променів і зовнішніх пошкоджень. У с/г промисловості найчастіше використовують три види матеріалів з різною товщиною і технічними характеристиками.


Види плівок:

• компактна (підкладна);

Завдяки товщині (0,040 мм) вона повністю повторює контури і форму готової траншеї навіть при наявності ріллі. Кислостійка плівка припиняє надходження повітря до сировини і перекриває доступ кисню.


• основна;

Чорно-біла плівка SILOFLEX кладеться чорною стороною до силосу, оскільки білий шар не розпадається при впливі молекул УФ випромінювання. Завдяки технології стабілізатора, вона не втрачає властивостей протягом тривалого часу.


• бічна;

Використовується для додаткового захисту корму в місцях вигинів і по краях стіни. Саме ці місця більш вразливі до розривів і можуть пропустити кисень, що погано позначиться на якості та стані силосу.

 

Після того, як шари плівки накриті, оператори використовують захисні сітки і мішки. Така технологія для заготовки сухої трави знижує ризик отримати зіпсований силос за підсумком періоду експлуатації.

• захисні сітки;

Погода буває жорстокою до силосу і може завдавати збитки фермі. Плівку можуть пошкодити собаки, кішки, гризуни і т.д. Щоб цього уникнути, фермери використовують спеціальну сітку для захисту від розриву і механічних пошкоджень.


• спеціальні мішки;

Допомагають фіксувати конструкцію і захищають її від можливого розпаду. Таким чином, силосна яма буде надійно закрита і покаже кращі результати зберігання.

Якщо всі правила закладання траншеї виконані, всередині силосу створюються анаеробні умови, при яких сіно починає процес бродіння і виділяються корисні мікроелементи.

 

Чому для укладання ями варто використовувати силосну плівку?

На ринку існує великий вибір матеріалів для упаковки і зберігання сінажу (сітка для сінажу, полімерний рукав і т.д.). Всі вони мають індивідуальні характеристики і краще підходять тим чи іншим видам заготовок.

Якщо говорити про плівку для силосування, то вона характеризується наступним рядом переваг:

• термін експлуатації - 3 роки;

• повна герметичність поверхні;

• зручна у використанні;

• інноваційна технологія виготовлення;

• багатошаровість;

• захист від УФ-випромінювань і зовнішніх впливів;

• швидка окупність плівки;

• зниження втрат корму.

 

На які характеристики варто звернути увагу при виборі плівки для силосування?

• товщина плівки;

Від товщини плівки залежить те, як вона буде лягати на поверхню силосу, рівень її міцності і еластичності. Ці показники є вкрай важливими, коли мова йде про захист траншейної ями.

 

• герметичність;

Не варто забувати, що ідеальні умови для ферментації силосу - це відсутність кисню. Такий конденсат можна отримати при повній герметизації заготовки від свіжого повітря.


• міцність на розрив;

Чим більше міцність матеріалу, тим більше шанс того, що плівка залишиться цілою по закінченню періоду експлуатації. Показник вкрай важливий для заготівлі кормів, тому що забезпечує надійний захист покриття.


• здатність відбивати сонячні промені;

Так як ультрафіолетове випромінювання погано впливає на природне бродіння сухої трави, плівка відображає сонячні промені, завдяки чому поверхня траншеї не нагрівається.


• еластичність плівки;

Еластичність і гнучкість матеріалу важлива в місцях вигину плівки і біля бічних стінок ями. Саме в тих місцях ймовірність розриву велика, тому еластичність допоможе уникнути пошкоджень і збереже корм на тривалий час.

 

З чого виготовляють плівку?

Основою для виготовлення є поліетилен, з додаванням чорного вугілля і стабілізаторів, які забезпечують повний захист від ультрафіолету. Далі плівку покривають тонким шаром клею і замотують в рулони.

Щоб матеріал зберігав властивості, його необхідно зберігати в сухому, темному місці зі зниженим рівнем температури. В такому випадку якість плівки зберігається в первісному вигляді.

 

Як перевірити якість плівки?

1) Покриття має бути блискучим, гладким і не мати пошкоджень, а також подряпин.

2) Відсутність нерівностей на поверхні плівки свідчить про якість матеріалу. Перевірити цей показник досить просто. Варто винести плівку на світло і переконатися у відсутності на ній прожилок.

 

Що робити з використаною плівкою?

Щоб не забруднювати навколишнє середовище, плівку краще віддати на переробку. На спеціальних заводах вона буде використана в якості вторинної сировини і стане в нагоді для виготовлення нових матеріалів. Якщо знімати шар акуратно, можна повторно використовувати нижній шар плівки і накривати ним нову траншейну яму.

 

Виїмка і нарізка корму

Кінцевим етапом в зберіганні силосу буде безпосередньо виїмка і нарізка, яка можлива при використанні спеціального обладнання.

• Відкривати траншейну яму варто перед нарізкою і вживанням кормової заготівки;

• Щоб уникнути ефекту повітряного насоса, плівку потрібно натягнути на всю поверхню силосу;

• Силос категорично забороняється збирати у напрямку до купи з сіном;

• Якщо за час зберігання в сухій траві утворилася цвіль або грибок, корм необхідно утилізувати.

Якщо дотримуватися правил закладки, зберігання, виїмки і нарізки сіна, рогата худоба буде здоровою і ситою.

Яндекс.Метрика